Ogólne warunki handlowe
Na potrzeby niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży przyjmuje się następujące definicje poszczególnych pojęć:
1. OWS – niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży;
2. C+P – „C+P SYSTEMY MEBLOWE” sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000025760, NIP 8981905778, REGON 932169482;
3. Kupujący– każdy przedsiębiorca zawierający z C+P Umowę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
4. Strony – obie strony Umowy (C+P i Kupujący);
5. Umowa – każda umowa zawarta przez C+P, której przedmiotem jest odpłatne przeniesienie przez C+P na drugą stronę umowy prawa własności rzeczy ruchomej
i wydanie tej rzeczy, i której drugą stroną nie jest konsument; Umową może być
w szczególności umowa sprzedaży lub umowa dostawy w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego;
6. Wyroby – produkty oferowane przez C+P;
7. Zamówienie Standardowe – procedura zawarcia Umowy dotyczącej Wyrobów ujętych w katalogach i cennikach C+P, opisana w § 3 OWS;
8. Zamówienie Niestandardowe – procedura zawarcia Umowy dotyczącej Wyrobów nieujętych w katalogach i cennikach C+P, opisana w § 4 OWS;
9. Dostawa Standardowa – standardowo realizowana przez C+P dostawa, obejmująca w szczególności organizację przewozu Wyrobów, opakowanie Wyrobów, załadunek Wyrobów w siedzibie C+P, przewóz Wyrobów do wskazanego przez Kupującego, znajdującego się na terytorium Polski miejsca przeznaczenia (w szczególności BEZ rozładunku Wyrobów).
10. Dostawa Niestandardowa – dostawa realizowana przez C+P zgodnie ze szczególnymi, niestandardowymi wymogami Kupującego.
11. Minimum Logistyczne – wskazana w obowiązujących cennikach C+P minimalna wartość Zamówienia Standardowego albo Zamówienia Niestandardowego, uprawniająca Kupującego do darmowej Dostawy Standardowej zgodnie z § 5 ust. 1 OWS; w przypadku Zamówienia Standardowego jego wartość oblicza się na podstawie obowiązujących cenników C+P, zaś w przypadku Zamówienia Niestandardowego jego wartość stanowi łączna cena Wyrobów objętych Zamówieniem Niestandardowym.
§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. OWS określają zasady współpracy Stron w zakresie dostaw Wyrobów i dotyczą wszelkich umów zawieranych z przedsiębiorcami.
2. OWS są integralną częścią wszystkich ofert i cenników pochodzących od C+P, a także każdej Umowy.
3. Przyjmuje się, że podpisanie Umowy lub złożenie przez Kupującego zamówienia oznacza przyjęcie i akceptację OWS.
4. Stosunki umowne łączące C+P i Kupującego regulowane są wyłącznie postanowieniami niniejszych OWS. Stosowanie wszelkich innych wzorców umownych ustalonych przez Kupującego jest wyłączone. Stosowane przez Kupującego wzorce umowne obowiązują jedynie wtedy, gdy C+P wyraził na piśmie zgodę na ich stosowanie.
§ 2. ZAWARCIE UMOWY
1. Wszelkie informacje zamieszczone na stronie internetowej C+P (www.szafkicp.pl), publikacje, prezentacje oraz wszelkie inne informacje i materiały o Wyrobach, w tym w szczególności: katalogi, prospekty, ilustracje, zdjęcia, rysunki, cenniki, itp., nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, a wyłącznie zaproszenie do zawarcia umowy.
2. Publikacje dotyczące Wyrobów mają charakter wyłącznie informacyjny, natomiast wzorce i próbki wystawiane przez C+P mają charakter poglądowy i wystawienniczy. Szczegółowe dane techniczne podawane w publikacjach mogą w każdym czasie ulec zmianie w związku ze stałym unowocześnianiem Wyrobów.
3. Katalogi i cenniki C+P, w oparciu o które Kupujący może złożyć Zamówienie Standardowe zgodnie z § 3, zawierają w szczególności szczegółowy opis Wyrobów, ich symbole, opis techniczny, cenę.
4. Kupujący może złożyć Zamówienie Standardowe wyłącznie w oparciu o aktualne katalogi i cenniki C+P, zamieszczone na stronie internetowej C+P (www.szafkicp.pl).
§ 3. ZAMÓWIENIA STANDARDOWE
1. W celu zawarcia Umowy Kupujący wysyła C+P zapytanie ofertowe, zawierające w szczególności dokładne oznaczenie nazwy (firmy) i adresu Kupującego, NIP Kupującego, opis Wyrobów będących przedmiotem Zamówienia Standardowego (z podaniem symboli Wyrobów zgodnie z aktualnymi katalogami i cennikami C+P) i ich ilości, miejsce i oczekiwany termin dostawy. Zapytanie ofertowe może zostać złożone przez Kupującego w formie pisemnej lub drogą elektroniczną.
2. W odpowiedzi na zapytanie ofertowe C+P składa Kupującemu wiążącą ofertę zawarcia Umowy, zawierającą w szczególności dokładne oznaczenie nazwy (firmy) i adresu C+P, NIP C+P, opis Wyrobów będących przedmiotem Zamówienia Standardowego, cenę i warunki płatności, miejsce i przybliżony termin dostawy. Oferta może zostać złożona przez C+P w formie pisemnej lub drogą elektroniczną.
3. Jeżeli Wyroby nie mogą zostać dostarczone w terminie wskazanym przez Kupującego w zapytaniu ofertowym, C+P w ofercie zmieni odpowiednio termin dostawy.
4. Oferta C+P może zostać przyjęta przez Kupującego jedynie bez zastrzeżeń. Art. 681 § 1 kodeksu cywilnego nie stosuje się.
5. Z chwilą przyjęcia bez zastrzeżeń oferty C+P przez Kupującego dochodzi do zawarcia Umowy.
6. Przyjęcie oferty C+P przez Kupującego następuje w formie pisemnej lub drogą elektroniczną. Art. 682 kodeksu cywilnego nie stosuje się.
7. Przyjęcie oferty C+P przez Kupującego z zastrzeżeniami poczytuje się za nowe zapytanie ofertowe.
8. Za prawidłowość i kompletność danych zawartych w zapytaniu ofertowym oraz innych informacji niezbędnych do realizacji Umowy odpowiada Kupujący.
§ 4. ZAMÓWIENIA NIESTANDARDOWE
1. W celu zawarcia Umowy Kupujący wysyła C+P zapytanie ofertowe, zawierające w szczególności dokładne oznaczenie nazwy (firmy) i adresu Kupującego, NIP Kupującego, specyfikację techniczną Wyrobów będących przedmiotem Zamówienia Niestandardowego i ich ilości, miejsce i oczekiwany termin dostawy. Zapytanie ofertowe może zostać złożone przez Kupującego w formie pisemnej lub drogą elektroniczną.
2. W odpowiedzi na zapytanie ofertowe C+P składa Kupującemu wiążącą ofertę zawarcia Umowy, zawierającą w szczególności dokładne oznaczenie nazwy (firmy) i adresu C+P, NIP C+P, opis Wyrobów będących przedmiotem Zamówienia Niestandardowego wraz z ich specyfikacją techniczną, cenę i warunki płatności, miejsce i przybliżony termin dostawy. Oferta może zostać złożona przez C+P w formie pisemnej lub drogą elektroniczną.
3. Jeżeli Wyroby nie mogą zostać dostarczone w terminie wskazanym przez Kupującego w zapytaniu ofertowym, C+P w ofercie zmieni odpowiednio termin dostawy.
4. Oferta C+P może zostać przyjęta przez Kupującego jedynie bez zastrzeżeń. Art. 681 § 1 kodeksu cywilnego nie stosuje się.
5. Z chwilą przyjęcia bez zastrzeżeń oferty C+P przez Kupującego dochodzi do zawarcia Umowy.
6. Przyjęcie oferty C+P przez Kupującego następuje w formie pisemnej lub drogą elektroniczną. Art. 682 kodeksu cywilnego nie stosuje się.
7. Przyjęcie oferty C+P przez Kupującego z zastrzeżeniami poczytuje się za nowe zapytanie ofertowe.
8. Za prawidłowość i kompletność danych zawartych w zapytaniu ofertowym oraz innych informacji niezbędnych do realizacji Umowy odpowiada Kupujący.
§ 5. DOSTAWA
1. Koszty Dostawy Standardowej pokrywa C+P, jeżeli łączna wartość dostarczanych Wyrobów jest co najmniej równa Minimum Logistycznemu.
Jeżeli łączna wartość dostarczanych Wyrobów jest niższa niż Minimum Logistyczne, Kupujący zobowiązany jest pokryć całość kosztów dostawy.
2. Koszty Dostawy Niestandardowej pokrywa Kupujący.
3. Kupujący zobowiązany jest do wskazania osób upoważnionych do podpisywania dokumentów potwierdzających odbiór Wyrobów (przedstawicieli Kupującego). W razie braku wskazania osób upoważnionych do odbioru uważa się, że każda osoba podpisująca dokumenty odbioru w imieniu Kupującego w miejscu dostawy uważana jest za przedstawiciela Kupującego upoważnionego do odbioru dostawy.
4. Partię dostarczonych Wyrobów uważa się za przyjętą BEZ zastrzeżeń pod względem ilościowym oraz bez widocznych uszkodzeń po podpisaniu dokumentu odbioru (np. listu przewozowego, dokumentu WZ) przez przedstawiciela Kupującego.
5. Jeżeli w umówionym terminie Kupujący nie odbierze zamówionych Wyrobów albo też odmówi ich odbioru, za każdy dzień opóźnienia w odbiorze Wyrobów C+P może żądać od Kupującego kary umownej w wysokości 1% całej wartości zamówienia netto, jednakże nie mniej niż 250,- PLN netto za każdy dzień opóźnienia w odbiorze. Kara umowna jest naliczana począwszy od dnia następującego bezpośrednio po dniu, na który wysłana została Kupującemu oficjalna awizacja dostawy Wyrobów C+P.
6. Jeżeli w umówionym terminie Kupujący nie odbierze zamówionych Wyrobów albo też odmówi ich odbioru, C+P po upływie 30 dni roboczych od uzgodnionego terminu odbioru ma prawo odstąpić od Umowy. C+P może wówczas żądać od Kupującego kary umownej w wysokości ceny zamówionych Wyrobów.
§ 6. CENY I PŁATNOŚCI
1. Sprzedaż Wyrobów następuje według cen określonych w cenniku C+P obowiązującym
w chwili złożenia zamówienia, z uwzględnieniem udzielonych Kupującemu indywidualnych rabatów i bonusów.
2. Wszystkie ceny przedstawione w cennikach oraz ofertach C+P są cenami netto. Do cen netto należy doliczyć ustawowy podatek VAT, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 11.
3. Zapłata ceny za Wyroby następuje z góry, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 4.
4. Jeżeli Kupujący zawarł i należycie wykonał co najmniej dwie Umowy, C+P przyznaje mu indywidualny limit kupiecki, pozwalający Kupującemu na zakup Wyrobów na podstawie Zamówienia Standardowego w ramach przyznanego limitu z odroczoną płatnością. W ramach przyznanego mu indywidualnego limitu kupieckiego Kupujący płaci cenę w terminie 30 dni od dostawy Wyrobów. C+P może odebrać Kupującemu limit kupiecki, jeżeli zastosowanie znajdują postanowienia ustępu 8 lub ustępu 9. Jeżeli wartość danego Zamówienia Standardowego powoduje, że przyznany limit kupiecki zostanie przekroczony, postanowienia niniejszego ustępu nie znajdują zastosowania przy tym Zamówieniu Standardowym.
5. Cena jest wymagalna w terminie wskazanym na wystawionej przez C+P fakturze VAT, chyba że wskutek okoliczności przewidzianych w niniejszych OWS cena staje się natychmiast wymagalna, i jest płatna bez potrąceń na rachunek bankowy C+P wskazany na fakturze VAT.
6. Datą zapłaty jest dzień uznania rachunku bankowego C+P. Jeżeli Kupujący opóźnia się
z zapłatą, C+P może żądać odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych i zastrzega sobie w tym celu prawo wystawiania Kupującemu co miesiąc not odsetkowych.
7. Wpłaty Kupującego C+P ma prawo zaliczać w pierwszej kolejności na poczet zaległych należności ubocznych oraz długu z tytułu wymagalnej ceny. Jeżeli jest kilka długów wymagalnych, C+P ma prawo zaliczyć wpłatę na poczet najdawniej wymagalnych należności ubocznych lub najdawniej wymagalnej należności głównej.
8. C+P jest uprawnione do powstrzymania się z realizacją kolejnych zamówień Kupującego, dopóki Kupujący nie ureguluje wszystkich zaległych płatności wobec C+P wraz z należnymi odsetkami. Ponadto w przypadku opóźnień w zapłacie wymagalnych faktur C+P ma prawo skrócić termin płatności kolejnych faktur lub żądać przedpłaty w wysokości do 100% wartości zamówienia przed przekazaniem do realizacji kolejnych zamówień.
9. Jeżeli C+P poweźmie po zawarciu Umowy z Odbiorcą uzasadnione wątpliwości co do wypłacalności Kupującego, może zażądać od Kupującego przed realizacją zamówienia zapłaty całej ceny lub udzielenia odpowiedniego zabezpieczenia. Ponadto C+P jest uprawnione do odstąpienia od Umowy po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zapłaty całej ceny lub udzielenia zabezpieczenia. Jeżeli C+P powzięło wątpliwości co do wypłacalności u Kupującego po dostarczeniu Kupującemu Wyrobów, cena staje się wymagalna z dniem powzięcia przez C+P wątpliwości co do wypłacalności Kupującego.
10. Za okoliczności uzasadniające wątpliwości co do wypłacalności Kupującego uznaje się
w szczególności:
a) niewypłacalność w rozumieniu art. 11 Prawa upadłościowego,
b) zagrożenie niewypłacalnością w rozumieniu art. 6 ust. 3 Prawa restrukturyzacyjnego,
c) przekraczające 30 dni opóźnienie w zapłacie przez Kupującego wymagalnej faktury wystawionej przez C+P.
11. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) C+P nie dolicza do ceny netto podatku VAT. Jeżeli Kupujący nie potwierdzi jednak dostawy Wyrobów w sposób umożliwiający C+P udokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), C+P doliczy do ceny netto podatek VAT, wystawiając Kupującemu odpowiednią fakturę korygującą.
§ 7. REKLAMACJE
1. Odpowiedzialność C+P z tytułu RĘKOJMI jest wyłączona.
2. C+P udziela Kupującemu gwarancji na Wyroby na okres 24 miesięcy od dnia odbioru Wyrobów.
3. W chwili odbioru Wyrobów Kupujący ma OBOWIĄZEK niezwłocznego zbadania dostarczonych Wyrobów na okoliczność zgodności z zamówieniem, ewentualnych braków ilościowych lub wad jakościowych. Obowiązek ten spoczywa na Kupującym niezależnie od tego, w jaki sposób Wyroby zostały Kupującemu dostarczone przez C+P, w szczególności obowiązek ten dotyczy dostaw Wyrobów realizowanych za pomocą firm kurierskich.
4. Niedobór ilościowy oraz widoczne uszkodzenia Wyrobów winne być zgłaszane
w chwili odbioru poprzez dokonanie właściwego wpisu w dokumencie odbioru.
5. Wady jakościowe, których nie można było wykryć podczas odbioru, powinny być zgłaszane w formie elektronicznej pod rygorem bezskuteczności w terminie 3 dni roboczych od dnia wykrycia.
6. Kupujący w reklamacji wskazuje ilość reklamowanych Wyrobów, ich rodzaj, numer zamówienia (Umowy) oraz szczegółowo opisuje przyczynę reklamacji, jak również załącza dokumentację fotograficzną pokazującą wady w sposób umożliwiający weryfikację zasadności reklamacji.
7. W razie niezgłoszenia przez Kupującego reklamacji w wyżej wymienionych terminach, Kupujący traci uprawnienia z tytułu gwarancji.
8. W razie stwierdzenia wady, Kupujący zobowiązany jest do zachowania Wyrobów
w stanie niezmienionym wg stanu na moment wykrycia wady.
9. Kupujący jest zobowiązany udostępnić C+P Wyroby, co do których zgłosił wady,
w miejscu ich położenia. Na żądanie C+P Kupujący zobowiązany jest wydać Wyroby lub ich próbkę w celu rozpatrzenia reklamacji.
10. W razie uznania reklamacji dotyczącej wad jakościowych C+P zobowiązane jest, według własnego uznania, do naprawy wadliwych Wyrobów lub do wymiany wadliwych Wyrobów na Wyroby wolne od wad, w terminie uzgodnionym z Odbiorcą, uwzględniającym techniczne możliwości C+P. Jeżeli koszty naprawy przewyższają koszty wymiany, C+P dokona wymiany wadliwych Towarów na Wyroby wolne od wad, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 11.
11. Jeżeli okaże się, że koszty wymiany przewyższają koszty dostawy, C+P może odmówić wymiany wadliwych Wyrobów na Wyroby wolne od wad, obniżając odpowiednio cenę wadliwych Wyrobów.
12. W razie uznania reklamacji dotyczącej wad ilościowych C+P zobowiązane jest do dostawy brakujących Wyrobów w terminie uzgodnionym z Odbiorcą, uwzględniającym techniczne możliwości C+P.
13. Zgłoszenie zastrzeżeń ilościowych lub jakościowych nie uprawnia Kupującego do odmowy odbioru Wyrobów i wstrzymania płatności.
14. C+P nie odpowiada za wady Wyrobów lub szkody powstałe w wyniku nieprzestrzegania przez Kupującego zaleceń C+P odnośnie przechowywania, zastosowania lub terminu przydatności do użycia Wyrobów.
15. C+P nie ponosi odpowiedzialności za oświadczenia Kupującego wobec klientów Kupującego, wykraczające poza wyżej wskazany zakres odpowiedzialności C+P.
16. Kupujący nie może bez zgody C+P podejmować jakichkolwiek czynności zmierzających do usunięcia wady lub szkody.
17. Kupujący jest zobowiązany do przedsięwzięcia wszystkich możliwych czynności, które zminimalizują ewentualne szkody związane z użyciem wadliwego Wyrobu. W przypadku niepodjęcia takich czynności, w zakresie szkody, która mogła ulec zmniejszeniu, gdyby Kupujący podjął określone działania, C+P nie ponosi odpowiedzialności.
§ 8. OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI
1. C+P nie odpowiada za użyteczność i przydatność Wyrobów do zamierzonych przez Kupującego celów.
2. Jeżeli C+P ponosi odpowiedzialność za powstanie szkody, jego odpowiedzialność jest ograniczona w każdym przypadku do wartości netto danego zamówienia Wyrobów, z którym związane jest niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania przez C+P, przy czym C+P odpowiada jedynie za poniesione przez Kupującego rzeczywiste straty.
3. W zakresie, w jakim odpowiedzialność C+P jest wyłączona lub ograniczona, takie wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności dotyczy również wszystkich podmiotów, o których mowa w art. 474 Kodeksu cywilnego, w szczególności pracowników, przedstawicieli, pełnomocników oraz innych osób działających na rzecz lub zlecenie C+P w ramach zawartych z C+P umów.
§ 9. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Miejscem wykonania umów pomiędzy Stronami jest siedziba C+P.
2. Obowiązujące OWS są ogólnodostępne na stronie internetowej C+P (www.szafkicp.pl).
3. Wszelkie zmiany postanowień OWS mogą zostać dokonane jednostronnie przez C+P w dowolnym czasie. Zmiana postanowień OWS następuje poprzez umieszczenie zmienionych OWS na stronie internetowej C+P (www.szafkicp.pl) w miejsce dotychczas obowiązujących OWS.
4. Dla poszczególnych Umów zastosowanie znajdują OWS obowiązujące w momencie złożenia zapytania ofertowego przez Kupującego.
5. Nieważność pojedynczych postanowień nie ma wpływu na ważność pozostałych postanowień OWS.
6. W przypadku sporządzania umów w języku polskim i obcym, język obcy służy wyłącznie celom informacyjnym.
7. Prawem wyłącznie obowiązującym jest prawo polskie.
8. W kwestiach nieunormowanych postanowieniami niniejszych OWS zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego i inne powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
9. Sądem właściwym do rozpoznawania sporów pomiędzy C+P a Odbiorcą powstałe na tle wykonywania Umowy jest sąd miejscowo właściwy dla siedziby C+P.
10. Do Umowy nie stosuje się przepisów Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów, sporządzonej w Wiedniu w dniu 11 kwietnia 1980 r., oraz przepisów Konwencji Narodów Zjednoczonych o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów, sporządzonej w Nowym Jorku w dniu 14 czerwca 1974 r.
11. OWS nie znajdują zastosowania do umów zawieranych przez C+P z podmiotami z grupy kapitałowej C+P.
Stan na dzień, 07.04.2025